Spółki Delaware

Według raportu Tax Justice Network Stany Zjednoczone stały się drugim, po Szwajcarii, największym rajem podatkowym na świecie. Zabawne tylko, że nie są rajem podatkowym dla samych Amerykanów. Jankesi są ścigani po całym świecie przez własny rząd, który używa między innymi takich instrumentów jak ustawa FATCA i porozumienia bilateralne z innymi krajami.  Amerykanie zobowiązani są także do raportowania wszelkich zagranicznych kont bankowych, o ile uda się im je założyć.

Władze amerykańskie nieproporcjonalnie mniejszą uwagę przykładają do pozyskiwania i raportowania innym państwom danych beneficjentów rzeczywistych kont bankowych w USA.

Russ Allan Prince, amerykański konsultant biznesowy, wskazuje:

W 2010 roku Stany Zjednoczone przyjęły Foreign Account Tax Compliance Act. W wyniku tego zagraniczne instytucje finansowe (np. polskie banki – przyp. autora) zobowiązane są do raportowania danych osobowych oraz aktywów amerykańskich podatników do IRS (amerykańska władza podatkowa). W tym samym czasie, amerykańskie instytucje finansowe nie mogą być zmuszone do dzielenia się tymi samymi informacjami z innymi krajami.

Dodatkowo Stany Zjednoczone nie wprowadziły Common Reporting Standard, porozumienia które nakazuje automatycznie wymieniać się informacjami podatkowymi w zakresie jeszcze szerszym niż FATCA. Więc, Stany Zjednoczone otrzymują informacje o zapłaconych podatkach i majątku swoich podatników z innych krajów, ale nie dostarczają ekwiwalentnych informacji innym krajom.”

Russ Allan Prince, amerykański doradca biznesowy

Łącząc to z prostą możliwością założenia spółki offshore np. w stanie Delaware, osoby zainteresowane pełną anonimowością są w stanie zbudować strukturę, która ukryje ich majątek przed oczami nie tylko niepowołanych osób, ale też instytucji rządowych.

Według TJN około 22% rynku spółek offshorowych zajmują firmy amerykańskie.

Od 2014 roku nasza Kancelaria zajmuje się pośredniczeniem w otwieraniu spółek offshore w Stanach Zjednoczonych.

Zabawne, że Statua Wolności jest prezentem od Europejczyków (Francuzów) dla Amerykanów. Dziś Europejczycy mogą korzystać z anonimowości finansowej w USA względem własnych rządów i cieszyć się większą wolnością, niż obywatele USA.

Trzy najczęstsze powody, dla których Polacy otwierają spółki w Delaware:

  • anonimowość – najczęstszym powodem, dla którego Polacy szukają opcji w postaci spółki w Delaware jest poszukiwanie anonimowości i niezależnie od tego czy chodzi tutaj o ukrywanie się przed potencjalną konkurencją rynkową, małżonkiem, szefem, czy ostracyzmem społecznym związanym z otwieraniem serwisu z kontaktami towarzyskimi, to spółka Delaware zapewnia w wielu przypadkach daleko idącą anonimowość,
  • działalność w Stanach Zjednoczonych – Amerykanie kochają swoje, a żadna obca firma nie wzbudza takiego zaufania, jak dobra, rodzima spółka amerykańska. Tyczy się to zarówno sprzedaży towarów na rynku amerykańskim, jak i poszukiwania tam inwestycji, przy czym dla tego ostatniego przypadku warto rozważyć założenie spółki typu korporacyjnego,
  • ochrona aktywów – szczególnie w postaci środków pieniężnych, ruchomości bądź akcji i udziałów innych spółek, jest oczywiście powiązana z anonimowością, ale istotne znaczenie ma przede wszystkim to, że egzekucja z zagranicznych rachunków spółki amerykańskiej jest dalece bardziej utrudniona niż w Polsce, także sam fakt, że właścicielem środków jest odrębny podmiot prawa czyni egzekucję z majątku jego właściciela o wiele trudniejszą.

Jednocześnie wiele nieuczciwych firm zajmujących się otwieraniem spółek w Delaware sprzedaje Polakom obietnice bez pokrycia, wprowadzając swoich klientów w błąd.

Najczęstsze przekłamania dotyczące spółek Delaware:

  • brak podatków – jeżeli chcemy prowadzić działalność w Stanach Zjednoczonych, to tam musimy mieć swoją siedzibę operacyjną, księgowego i musimy także raportować nasze działania do IRS (Internal Revenue Service), jeżeli tak naprawdę zarządzamy firmą z Polski, to istnieje duża szansa, że będziemy płacili podatki także i przede wszystkim w Polsce,
  • brak księgowości – nic bardziej mylnego, spółka Delaware ma obowiązek prowadzenia księgowości zgodnie z przepisami amerykańskimi lub polskimi,
  • brak podatku VAT – niekoniecznie, wiele zależy od tego w jaki sposób funkcjonuje nasza spółka.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach LLC w Delaware możesz odwiedzić mojego bloga REJESTRACJA SPÓŁKI W DELAWARE.

Możliwe zastosowania spółki Delaware w Polsce obejmują:

  • wykorzystanie spółki Delaware jako komplementariusza w spółce komandytowej,
  • optymalizację składek ZUS,
  • zapewnienie anonimowości (spółka Delaware nie podlega Centralnemu Rejestrowi Beneficjentów Rzeczywistych),
  • ochronę aktywów.

Od 2014 roku doradzam i pomagam zakładać spółki w Delaware.

ZAPYTAJ TUTAJ O AKTUALNĄ OFERTĘ.