optymalizacja zus

Pytanie o to, jak uniknąć składek na ubezpieczenia społeczne przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest jednym z najczęstszych pytań przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.

Jednocześnie wiele firm, dla zachowania konkurencyjności, gotowa jest wprowadzać nowatorskie rozwiązania, mieszczące się w granicach legalnej optymalizacji składek osób świadczących w ramach tych firm usługi.

Strategia optymalizacji składek na ubezpieczenia społeczne musi być bezpieczna i nie pozostawiająca żadnego pola manewru urzędnikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma tendencję do naginania prawa na swoją korzyść, a profiskalna wykładnia przepisów często przyjmuje się w orzecznictwie sądowym. Ludzie popełniają też wiele błędów kopiując w sposób nieprzemyślany rozwiązania podpatrzone u innych. Umowa o dzieło może działać u jednego przedsiębiorcy, ale u innych już niekoniecznie.

W toku wieloletniej działalności kancelarii opracowałem kilka strategii unikania składek na ubezpieczenia społeczne, które pozostają w zgodzie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Możliwe do podjęcia działania obejmują:

  • optymalizację obciążeń ZUS właścicieli i beneficjentów spółek kapitałowych,
  • optymalizację obciążeń osób świadczących usługi poprzez daną firmę,
  • uniknięcie konieczności opłacania składek w spółkach osobowych prawa handlowego.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, zapraszam do kontaktu.