Spółka z o.o. komandytowa, czy nadal ma sens?

Jeśli jesteś wspólnikiem bądź wspólniczką spółki z o.o. komandytową i jednocześnie myślisz o tym co  zrobić w związku wchodzącym od maja 2021 roku podwójnym opodatkowaniem tego typu spółek to ten krótki tekst może Cię zainteresować. Nie jesteś zresztą sam/a. Jesteś wśród kilkudziesięciu tysięcy osób, które intensywnie zastanawają się nad tym, w jaki sposób przekształcić swoją działalność, aby zachować dotychczasowe korzyści podatkowe, a jednocześnie nie tracić nic z ochrony osobistego majątku wspólnika, jakie daje spółka z o.o. spółka komandytowa.

Jeśli nie wiesz co robić w tej sytuacji to musisz zadać sobie fundamentalne pytanie:

Czym kierowałem/am się otwierając spółkę z o.o. spółkę komandytową?

Dla części z czytelników jedyną istotne było jednokrotne opodatkowanie zysku na poziomie wspólnika, możliwość zastosowania stawki liniowej. Założę się jednak, że dla większości z tak samo istotne było bezpieczeństwo jakie daje struktura oparta o spółkę z o.o. oraz o spółkę komandytową. Jeśli wiesz więc po co otwierałeś/aś spółkę z o.o. komandytową oraz odpowiesz sobie na kilka pytań pomocniczych to możesz obrać właściwy kierunek zmian.

Tych kierunków jest, co najmniej, kilka.

Jeżeli Twój biznes jest biznesem stabilnym, bezpiecznym, działalnością, która jest odporna na koniunktury czy zatory płatnicze, a odpowiedzialność za ewentualne wyrządzenie komuś szkody można zniwelować innymi środkami (np. zawarciem odpowiedniego ubezpieczenia, klauzulami umownymi) rozważ przekształcenie spółki z o.o. komandytowej w spółkę jawną.

Jeżeli jednak ryzyka związane z prowadzeniem działalności są istotne i istotna jest również ochrona prywatnego majątku jaką daje mariaż spółki z o.o. ze spółką komandytową to zastanów się, czy nie warto pozostać z tą spółką. Jednocześnie opracuj model wyciągania pieniędzy ze spółki z o.o. komandytowej z pominięciem opodatkowania. Dotychczas nie musiałeś/aś się nad tym zastanawiać, bo było opodatkowanie liniowe, ale być może trzeba będzie zmienić model biznesowy. Może spółka z o.o. komandytowa powinna stawać frontem do klienta, przyjmować na siebie zlecenia, zawierać umowy, ale jednocześnie powinna wprowadzić model outsourcingu usług do innych podmiotów, takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza? W ten sposób spółka komandytowa weźmie na siebie odpowiedzialność, a Ty weźmiesz pieniądze. Układ całkiem fair. Pamiętaj tylko o tym, żeby outsourcing był realny, według stawek rynkowych i dający się uzasadnić biznesowo.

Jeżeli długofalowo myślisz o rozwoju spółki i reinwestowaniu, kierunkiem w którym powinieneś/powinnaś patrzeć jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która może korzystać z “estońskiego CITu” oraz opodatkowania stawką 9%.

Nie zawsze też musisz myśleć o przekształcaniu biznesu, w wielu sytuacjach otwarcie nowego podmiotu może być mniej ryzykowne ze względu na takie uwarunkowania jak przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Niestety nie każdy będzie mógł zastosować takie rozwiązanie.

Opcją kreatywną jest wykorzystanie zagranicznej spółki transparentnej podatkowo, takiej jak spółka typu Limited Liability Company (LLC) stanu Delaware, która może być samodzielnym narzędziem prowadzenia biznesu (to polecam szczególnie biznesom zorientowanym światowo lub na Stany Zjednoczone) albo pełnić rolę komplementariusza w spółce komandytowej (co daje bardzo daleko idącą ochronę korporacyjną i jednocześnie opodatkowanie na poziomie 19%)

Jeżeli szukasz sposobu dla siebie – pisz

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 622 pozostałych subskrybentów

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *