Spółka w Estonii

Pomyśl jak gigantycznym ułatwieniem dla Ciebie jako przedsiębiorcy, w tak trudnym czasie, byłoby zawieszenie konieczności płacenia podatku dochodowego, zatrzymanie tego pieniądza w swojej spółce, zamiast płacenia na przykład zaliczki na podatek dochodowy. A teraz wyobraź sobie, że jest taki kraj na świecie, w którym możesz w praktyce decydować o tym, czy płacisz podatek dochodowy, czy nie.

To Estonia.

Czym jest estoński model podatkowy?

Jest pewnym paradygmatem myślenia o bogaceniu się ludzi i o tym jak nie utrudniać im owego bogacenia się poprzez system podatkowy, przy jednoczesnym zrealizowaniu celu fiskalnego.

W skrócie, jest to rozwiązanie, w którym dwie ustawy podatkowe zastępowane są jednolitym podatkiem dochodowym, przy czym w przypadku zysku spółek, podatek dochodowy płacony jest jednokrotnie, w momencie redystrybucji dywidend i świadczeń zrównanych z dywidendami na rzecz wspólnika danej spółki. Innymi słowy – nie płacimy podatku dochodowego do czasu, aż nie wypłacimy zysków ze spółki. Jeżeli chodzi zaś o podatek VAT to wyobraźcie sobie, że estońska ustawa o VAT liczy zaledwie 50 paragrafów, a polska? 176 artykułów i 15 załączników.

Ale ta filozofia ułatwiania nie odnosi się tylko do podatków. To w ogóle system myślenia o relacji obywatela i państwa. W Estonii wszystko załatwisz przez Internet, o ile masz kartę e-rezydenta (do załatwienia w najbliższej ambasadzie Estonii, nawet jeżeli nigdy nie byłeś/aś w tym pięknym kraju), w Polsce aby obcokrajowiec – prezes zarządu mógł podpisać sprawozdanie finansowe spółki albo aby zgłosić się do centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych musi uzyskać PESEL i następnie podpis ePUAP (bez obecności w Polsce nie jest to możliwe, gdyż musi go zweryfikować urzędnik ZUS albo US, ale co gorsza, musi mieć tytuł prawny do nadania mu numeru PESEL!) albo musi kupić komercyjny podpis elektroniczny, zgodny z polskimi standardami. Kosmos!

Czy polska ma aktualny system aktów prawnych dostępny po angielsku w wersjach ujednolicanych? A może wszelkie podstawowe służby państwowe, jak administracja skarbowa, KRS, sądy, a może chociaż strony rządowe są dostępne w Polsce w pełni w języku angielskim?

Na palcach jednej ręki można by policzyć takie perełki.

A w Estonii? Oczywiście, nawet możesz napisać do konsultanta z urzędu skarbowego po angielsku i otrzymać odpowiedź e-mailem. Prawdziwe “wow” robi jednak 3528 tekstów ustaw i rozporządzeń dostępnych w oficjalnym, angielskojęzycznym tłumaczeniu na stronach internetowych estońskiego publikatora ustaw.

Jak się ma 1,3 mln mieszkańców i chce się zbudować konkurencyjną gospodarkę, to nie ma przestrzeni na szowinizmy językowe.

Możesz już zacząć zadawać sobie pytanie…

Dla kogo spółka w Estonii?

To przede wszystkim rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy są w stanie operacyjnie przenieść pewne procesy biznesowe, przede wszystkim zaś zarządzanie firmą, do Estonii. Jest to kluczowe dla zachowania wyłącznie estońskiego modelu podatkowego, o ile bowiem w myśl prawa estońskiego każda estońska spółka jest rezydentem podatkowym Estonii, o tyle w myśl polskich przepisów prawnych, spółka zarządzana z terytorium Polski, niezależnie od kraju jej założenia, jest rezydentem podatkowym w Polsce.

Drugim sposobem, w jaki Polska mogłaby chciała opodatkować taką spółkę, jest przyjęcie, że ma ona zakład podatkowy w Polsce. Dlatego też należy być bardzo ostrożnym w wykonywaniu działalności gospodarczej przez swoją estońską spółkę w Polsce.

W praktyce może być to więc dobre rozwiązanie dla osób z branży e-commerce, szkoleń internetowych, portali internetowych, ale także dla wszystkich tych, którzy są w stanie udowodnić, że kluczowe decyzje zarządcze podejmowane są na terenie Estonii – np. dla międzynarodowych firm transportowych lub do zarządzania aktywami (kryptowalutami, akcjami).

Potrzebujesz spółki w Estonii lub chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat? Zapytaj o ofertę!


Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 589 pozostałych subskrybentów

4 komentarze

  • Błażej
   4 maja 2020
   Reply

   Myślę, że to świetna reklama dla tego Pana 🙂

   A tak na serio, człowiek mówi prawdę, dlatego jeżeli miałaby być to spółka pasywna, do generowania wyłącznie dochodów z pasywnych źródeł to trzeba byłoby tak zaaranżować jej strukturę udziałową, by nie podpadała pod reguły CFC (zagranicznych spółek kontrolowanych).

   Co istotne, decyzje zarządcze, prowadzenie biznesu, powinno odbywać się na terytorium Estonii, ale o tym mówią w zasadzie wszyscy rzetelni konsultanci.

 1. Przemysław
  16 lipca 2020
  Reply

  Dzień dobry,
  mało poruszanym na razie problemem (poza jednym ostrzeżeniem MF) jest miejsce zarządu. Czy zna Pan jakieś interpretacje odnośnie tego czy jeśli prezes spółki w Estonii, UK lub gdziekolwiek indziej mieszka fizycznie w Polsce to czy spółka ma miejsce zarządu w Polsce?
  Prowadzę działalność doradczą (analizy finansowe, wdrożenia oprogramowania) planuję docelowo w ciągu roku robić to z poza Polski . Chcę się przenieść nie ze względu na podatki które przy spółce z o.o są akceptowalne tylko z powodu ilości dokumentów,papierów i braku akceptacji dla systemu.

  Odnośnie CFC jest interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.32.2020.3.MM która mówi że spółka w Estonii nie podpada pod te regulacje?

  • Błażej Sarzalski
   31 lipca 2020
   Reply

   Fizyczne zamieszkanie nie decyduje o miejscu zarządu.

   Odnośnie CFC to nie polegałbym na indywidualnych interpretacjach – mogą być one zmienne, gdy zabraknie kasy w Polsce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *