Trzy działające strategie ochrony majątku osobistego

Poczytaj, może Ci się przydać. Nie tylko na czasy kryzysu, ale jako element Twojego Planu B, czyli zestawu działań, które możesz podjąć celem zabezpieczenia swojej wolności i dobrobytu. Trzy działające strategie ochrony majątku osobistego przed wierzycielami. Dla małych, średnich i dużych graczy.

Drobne trzymamy w EMI

Jeżeli jeszcze nie wiesz co to jest EMI to czas najwyższy zapoznać się bliżej z możliwościami jakie oferują. EMI to angielski skrót od wyrażenia electronic money institutions, który możemy przetłumaczyć na polski jako “instytucje pieniądza elektronicznego”. Są to tworzone na podstawie prawa instytucje, które mogą wydawać pieniądz elektroniczny będący cyfrowym ekwiwalentem gotówki, który to pieniądz przechowywany jest na platformach finansowych lub urządzeniach typu karty prepaid, najpopularniejszą funkcjonalnością tego typu instytucji jest tzw. portfel elektroniczny, który umożliwia dokonywanie płatności w różnych miejscach za pomocą podpiętej pod ten portfel karty płatniczej. Część z nich oferuje de facto prawdziwe konta bankowe, także do transakcji międzynarodowych (konta w formacie IBAN).

Gdy niedawno rozmawiałem z pewnym specjalistą od windykacji, to wskazał, że największym aktualnym problemem w windykacji jest zajęcie pieniędzy z tego typu kont, szczególnie w instytucjach nie podlegających prawu polskiemu, a tych jest do wyboru do koloru.

Przykłady?

Transferwise oferujące przede wszystkim doskonałą funkcjonalność w postaci taniej wymiany walut (można naprawdę zaoszczędzić spore pieniądze w stosunku do kursów bankowych, a nawet kantorowych), nadaje się też do codziennego korzystania w małej działalności gospodarczej (szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteśmy VATowcami), gdyż oferuje indywidualne numery konta w złotówkach, Euro oraz dolarach amerykańskich. Do tego wypukła karta MasterCard do płatności w wielu walutach (uwaga jednak na wyciąganie polskiej gotówki w bankomatach, tutaj przeliczenie następuje z funtów brytyjskich!). Czego chcieć więcej?

Bitwalla oferuje z kolei funkcjonalność konta bankowego w Euro połączonego z portfelem kryptowalutowym, to przede wszystkim interesująca opcja dla wszystkich tych, którzy poszukują możliwości łatwego konwertowania kryptowalut na waluty tradycyjne.

Inne tego typu portfele to LeoPay/iCard, Revolut, Mistertango, Wallter… jest tego dużo.

PLUSY:
+ instytucje działają poza polską jurysdykcją,
+ nie dzielą się informacjami z polskimi komornikami,
+ nie podlegają pod Common Reporting Standard,
+ są regulowane przepisami państw członkowskich Unii Europejskiej

MINUSY:
– brak europejskiego systemu gwarancji depozytów dla EMI,
– występują niekiedy drobne płatności za niektóre usługi,.

Spółka offshore dla ochrony aktywów

Jeżeli zastanawiasz się jak powinien wyglądać Twój biznes to wyobraź sobie dwie rzeczy.

Kocioł i drzewo.

Znam przedsiębiorców, którzy w ramach jednej działalności prowadzą różne rodzaje biznesu. Handlują, prowadzą punkty usługowe, a nawet placówki edukacyjne. Gdy w kotle się zagotuje, wszystkie działalności mogą wykipieć naraz. Niezbyt mądra strategia.

Są też tacy, którzy nigdy nie mieszają dwóch rodzajów działalności w jednym podmiocie. Budują swoje biznesy jak drzewo i umieszczają je na różnych gałęziach. W sytuacji awaryjnej mogą zawsze odciąć jedną gałąź, zostawiając zdrowy korzeń.

Ta druga strategia pozwala na dywersyfikację ryzyk. Jeżeli więc działasz w wielu branżach i ponosisz ryzyko w jednej z nich zastanów się, czy nie warto byłoby rozdzielić pewnych aspektów działalności. Do ochrony aktywów możesz użyć spółki offshore, wykorzystując ją jako spółkę holdingową dla części swoich biznesów. W tej sytuacji osobista odpowiedzialność za zobowiązania wynikłe z jednego biznesu nie naruszy zdrowego korzenia. Posiadanie spółki holdingowej pozwoli Ci na to, aby bezpiecznie posiadać udziały lub akcje w biznesach w Polsce i na świecie.

Z kolei na udziały w zagranicznej spółce nie rozciąga się jurysdykcja polskiego komornika. Prawo wynikające ze stosunku udziałowego w zagranicznej spółce jest prawem wykonywanym poza granicami Polski, w związku z czym nie podlega egzekucji w Polsce.

Gdyby wierzyciel chciał prowadzić egzekucję z takiego majątku, musiałby uzyskać wykonalność polskiego wyroku zagranicą, co nie zawsze jest proste i opłacalne.

Złoto, metale szlachetne

O ile w Polsce obrót złotem jest ściśle ewidencjonowany (nakaz ujawniania tożsamości osoby zakupującej złoto), to nie w każdym państwie istnieje taki obowiązek. Przykładowo w Austrii transakcje poniżej progu 10.000 euro nie są rejestrowane.

Zakup złota pozwala przede wszystkim na posiadanie fizycznego, międzynarodowego i powszechnie cenionego środka wymiany, który przechowuje wartość i który łatwo jest ukryć, przenieść lub zwyczajnie schować przed innymi.

Co istotne złoto może być jednak też przechowywane zagranicą, w miejscu do którego dostępu nie będą miały polskie organy egzekucyjne.

To co jednak najistotniejsze, strategie te musimy wdrażać w czasie, gdy nie mamy problemów finansowych i tylko jako zabezpieczenie swojej przyszłości i osobistej elastyczności.

W innym przypadku możemy narazić się bowiem na zarzuty karne.

Jeżeli potrzebujesz wypracować swój Plan B… pisz.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 589 pozostałych subskrybentów

4 komentarze

 1. Rafał
  10 maja 2020
  Reply

  Jak komornik dostanie numer konta od pracodawcy, to czy może zablokować mi konto w Revolucie? Albo w inny sposób zająć środki na takim koncie?

  • Błażej - bloger, radca prawny, podróżnik, enofil i rzecznik Twojej wolności
   11 maja 2020
   Reply

   Revolut nie jest firmą polską, komornicy są w praktyce bezradni.

 2. Jan
  20 maja 2020
  Reply

  A fundacja prawa polskiego jako ochrona majątku? Może zechciałby Pan napisać na ten temat, może nawet osobny wpis? Wprawdzie cel działania musi być społecznie i gospodarczo użyteczny, ale pewnie wszystkie te cele da się pogodzić.

  • Błażej Sarzalski
   21 maja 2020
   Reply

   Będzie i o fundacjach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *