Legenda Feniksa

Wielkie epidemie w historii ludzkości przynosiły często nie tylko opłakane skutki zdrowotne, ale i społeczne. Epidemie dżumy przyczyniły się do wybuchu prześladowań mniejszości społecznych, osób innej narodowości czy osób chorych. Ponieważ nikt nie był w stanie wyjaśnić pochodzenia epidemii, ludzie zwracali się w stronę teorii spiskowych i wytłumaczeń magicznych. Wierzono, że to kara zesłana przez Boga, co nie przeszkadzało równocześnie wierzyć , że plagę sprowadzili Żydzi, Romowie, bezdomni czy trędowaci, co doprowadziło do masowych pogromów w połowie XIV wieku.

Siedem wieków później, mimo całego naszego aparatu pojęciowego, są osoby, które nadal szukają wyjaśnień nie z tej ziemi i zwracają swoje myśli do teorii spiskowych i myślenia magicznego. Wirus uciekł z laboratorium? Trwają spory, czy z chińskiego, czy z amerykańskiego. Kara za grzechy? Historycznie tego typu myślenie nie zaprowadziło nas nigdy na wyżyny człowieczeństwa, dlaczego więc miałoby być inaczej tym razem?

Nie jestem tutaj, w krótkiej perspektywie, optymistą.

O ile jednak historia może nas czegoś nauczyć to fakt, że mimo wielu upadków, okresów smuty, głodu i wojen, jako ludzkość podnosiliśmy się, raz za razem, wkraczając w długotrwałe okresy rozwoju.

Historia działa na zasadzie wahadła.

Co oznacza, że średnioterminowo pojawią się wielkie możliwości.

Nie będę tutaj oszukiwał, że dziś jest dobry czas na czytanie inspirujących książek, nadrobienia zaległych ćwiczeń jogi, czy wielkiego planowania. Wiele firm i ludzi działa w warunkach kryzysowych. To nie jest dobry czas na tego typu aktywności, bo wielu z nas jest zestresowanych, ciężko nam ułożyć dotychczas uporządkowane życie codzienne, działanie firmy, ale właśnie dlatego powinniśmy to robić.

Powinniśmy planować i zastanawiać się co dalej. I to na różnych poziomach.

Pamiętacie jak pisałem o tym, że straciłem dużo na kryptowalutach, bo mocno spadły ze względu na epidemię? Już się odbijają, a ja dokupiłem na dołku. Takich okazji będzie więcej.

W wielu branżach.

Przykładowo w gastronomii i turystyce, gdzie niestety zamknie się wiele firm, ale stworzy to przestrzeń dla nowych biznesów. Zarządzanych w inny sposób, oferujących inną jakość. Ja widzę tu pole do powrotu do idei podróży, w miejsce masowej turystyki.

W branży prawnej, gdzie jak grzyby po deszczu powstają na szybko sklecane rozwiązania prawne na czas kryzysu, poradniki, informacje dla pracodawców i pracowników. To mądre działanie, ale tymczasowe.

Najbliższa przyszłość branży to przede wszystkim obsługa prawna przedsiębiorstw w kryzysie, doradztwo strategiczne, ale także rozwiązania, które będą pomagać w ochronie majątku, zabezpieczeniu go przed wierzycielami (takie jak np. spółka w Delaware), obsługa procesów restrukturyzacji oraz upadłości. Dlatego jestem optymistą i wierzę, że przetrwam ten czas i wyjdę z niego wzmocniony.

Dla tych, którzy mają zasoby na przetrwanie to też czas na przemyślenie, czy nie należy zoptymalizować procesów biznesowych na przyszłość. Niektóre biznesy, przede wszystkim te działające online, z branży informatycznej, ale także np. z branży sprzedaży hurtowej, szkoleń mogą kierować wzrok ku innym państwom Unii Europejskiej. Przykładowo w Estonii wiele firm nie ma problemu z odroczeniem podatku czy składek, bo po prostu podatków dochodowych się tam legalnie nie płaci. Tam tarcza antykryzysowa kreuje się sama, bo jest częścią długofalowej polityki rządu.

Żyjemy w ciekawych czasach. Będzie chwilowo źle, ale potem będzie lepiej.

Powstaniemy, jak Feniks.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 623 pozostałych subskrybentów

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *