Co to jest spółka offshore?

Na moim blogu będziesz spotykać się czasem z pojęciem “spółka offshore”. Jeżeli znasz język angielski to termin ten może kojarzyć Ci się z platformami wiertniczymi poza brzegami lądu stałego lub generalnie z czymś leżącym poza lądem stałym. W języku prawniczym jednak termin “offshore” w odniesieniu do spółek lub “offshoring” w odniesieniu do procesów biznesowych ma swoje unikalne znaczenie.

Definicja pojęcia “spółka offshore”

Termin “spółka offshore” dotyczy spółki, częściej o charakterze kapitałowym (najczęściej chodzi o zagraniczne odpowiedniki spółki z o.o. lub akcyjnej), rzadziej o charakterze osobowym (ang. partnership), która tworzona jest w państwie obcym w stosunku do rzeczywistych beneficjentów takiej spółki. – offshore, poza umownym “brzegiem”, granicami kraju beneficjentów. Zwrot “offshoring” zaś jest terminem opisującym przenoszenie procesów biznesowych zagranicę.

Termin “offshore” można rozpatrywać z dwóch perspektyw. Patrząc od strony właścicieli spółki, spółką offshore będzie każda spółka utworzona poza miejscem ich rezydencji, czyli poza granicami kraju, w którym zamieszkuje stale zarząd czy właściciele takiej spółki. Z punktu widzenia kraju utworzenia spółki, spółką offshore nazwiemy spółkę, której przeznaczeniem jest działalność poza jurysdykcją, w której została utworzona. Z tej perspektywy spółka założona w Polsce, ale działająca głównie poza granicami Polski będzie także spółką offshore.

W praktyce częściej używamy jednak zwrotu “spółka offshore” w pierwszym ujęciu.

Po co komu taka “spółka offshore”?

W zasadzie sprawa jest prosta. Spółki tego typu tworzy się po to, aby wykorzystać możliwości prawne istniejące w kraju rejestracji takiej spółki. Często są to przepisy o wiele korzystniejsze od tych, które obowiązują “onshore” (w kraju rezydencji beneficjentów spółki).

Typowym przykładem, przez ostatnie dziesięciolecia, było i nadal jest poszukiwanie oszczędności podatkowych bądź optymalizacji podatku rozumianej jako możliwość odroczenia jego zapłaty. Z tej perspektywy Francuz czy mieszkaniec Skandynawii otwierający spółkę w Polsce lub Estonii będzie otwierał spółkę offshore dla korzyści płynącej z niższej stawki podatkowej.

W dobie coraz głębszej ingerencji prawa podatkowego w struktury podatkowe oparte o spółki zagraniczne cel ten jest coraz trudniejszy do zrealizowania. Przykładowo, polski fiskus, ma przebogaty arsenał prawny zmierzający do ustalania, że korzystanie z zagranicznych struktur łamie przepisy prawa polskiego, od klauzuli obejścia prawa podatkowego zaczynając, poprzez tzw. “małą klauzulę” obejścia podatku VAT, kończąc na ustaleniach, że w istocie taka spółka offshore ma zarząd w Polsce, co nakazuje stosować do niej wprost przepisy polskich ustaw podatkowych. Dodamy do tego regulację tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych oraz przepisy ustaw FATCA oraz umowy CRS i mamy w zasadzie pełen obraz aktualnej sytuacji i ryzyk prawnych w zakresie używania spółek zagranicznych do optymalizacji podatkowych.

Oczywiście prawnicy znają jeszcze mysie dziury i strategie, które pozwalają na optymalizację podatków, ale nie czarujmy się, jest to coraz trudniejsze, a w wielu przypadkach niemożliwe.

Z punktu widzenia jednak osobistej elastyczności otwarcie spółki zagranicą może przynieść też zupełnie inne korzyści niż korzyści podatkowe. I do spojrzenia przede wszystkim pod tym kątem zachęcam zwykle moich czytelników i klientów.

Do dopuszczalnych prawnie celów zakładania spółek offshore mogą należeć ochrona kapitału i majątku przed wierzycielami, potrzeba zachowania anonimowości w biznesie bądź możliwość w ogóle otwarcia biznesu o danym profilu (z tej perspektywy znowu Polska może być uznana za interesujący kraj dla przedsiębiorców z krajów Azji i Afryki), czy też zwyczajnie zagraniczne okazje biznesowe.

Spółka offshore może być instrumentem ochrony przed naruszaniem praw i wolności obywatelskich, takich jak np. nienaruszalność majątku, brak gwarancji niezależnego sądownictwa, swoboda gospodarcza.

Tym samym może być skutecznym elementem tzw. Planu B, czyli myślenia strategicznego o swoim życiu, przekazywaniu i ochronie majątku oraz zabezpieczeniu wolności i dobrobytu.

Specjaliści od spółek offshore

Na świecie są państwa, które wprost specjalizują się w otwieraniu i utrzymywaniu spółek offshore. Przez polskie władze może być to nazywane szkodliwą konkurencją podatkową (co prawdopodobnie oznacza, że jest to jak najbardziej korzystna konkurencja podatkowa z perspektywy podatnika). Kiedyś zresztą prowadziłem na ten temat dyskusję z kolegą prawnikiem, który widział w tego typu działalności owych państw działanie nieetyczne. Łatwo jednak mówić z perspektywy lewicującego mieszkańca dużego polskiego miasta. Fakty są takie, że kraje te nie mają wielkiego wyboru

Powodem dla którego rozwijają rynek spółek offshore jest dochód z opłat sądowych i skarbowych oraz aktywizacja lokalnej gospodarki przez tworzenie sektora usług prawnych i finansowych oraz związanych z tym innych firm usługowych (sektor tłumaczeń, drukarski, drobne usługi). Większość tego typu krajów posiada gospodarkę nastawioną, ze względu na zasoby naturalne i położenie geograficzne, na proste usługi, rolnictwo i turystykę.  Jurysdykcje takie jak Nevis, Seszele, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Belize czy Wyspy Cooka posiadają niewielką ilość surowców naturalnych. Muszą szukać alternatyw.

Czy jest to więc etyczne, że reagują tak, a nie inaczej?

I czy etycznym jest używanie spółek offshore?

Jak uważasz?

WAŻNE!

Jeżeli chcesz skorzystać ze spółki offshore skonsultuj się ze znającym temat doradcą podatkowym, radcą prawnym lub adwokatem, gdyż każda spółka offshore niewłaściwie zastosowana może stanowić zagrożenie dla Twojego majątku i dobrobytu.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 623 pozostałych subskrybentów

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *