Istota putinizmu

Przewidywanie tego, co zrobi Władimir Putin za cztery lata, jest niemożliwe. Istotą putinizmu jest równoczesne realizowanie alternatywnych scenariuszy – ten ostateczny wybierany jest w ostatniej chwili.

Witold Jurasz, źródło: Onet.pl

Vladimir Putin ma wizję nowej polityki ekonomicznej w Rosji. Cel? Uczynić ludzi bogatymi i szczęśliwymi….. Lista ludzi w załączniku.

Dowcip rosyjski

Rosja niewątpliwie przeszła wielką przemianę gospodarczą od czasu upadku ZSRR. Od gospodarki planowej do rynkowej, w wyniku planu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, wielkie firmy wydobywcze, szczególnie te gospodarujące na złożach ropy i gazu, przeszły w prywatne ręce. Chociaż w programie powszechnej prywatyzacji teoretycznie uczestniczyło aż 98% społeczeństwa rosyjskiego to vouchery oddające wartość prywatyzowanych przedsiębiorstw trafiły głównie w ręce nowych elit politycznych.

Dwadzieścia lat temu Vladimir Putin został prezydentem Federacji Rosyjskiej, rozpoczynając partię polityczno-ekonomicznych szachów, z polotem godnym Garri Kasparowa. W krótkim czasie Vladimir Putin strącił wiele gwiazd z firmamentu polityki i ekonomii, stając się przy tym ojcem chrzestnym nowej rosyjskiej oligarchii.

Według Harvard Political Review, Vladimir Putin jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Ekonomiści szacują jego majątek na sumy od 60 do 200 miliardów dolarów.

Oficjalnie jednak zarabia rocznie “tylko” 150 tysięcy dolarów. Dobry car, taki nie za bogaty.

Za to bojarzy… Same szychy, wśród których Putin oficjalnie jest najbiedniejszy. Zagraniczne służby wywiadowcze od lat podejrzewają, że prezydent Rosji jest po prostu głową gigantycznego “syndykatu” rosyjskich miliarderów, dawnych współpracowników z KGB i przyjaciół ze spółdzielni mieszkaniowej Ozero, wykorzystuje sieć pełnomocników, którzy są formalnie właścicielami jego majątku, który ulokowany jest w wielu miejscach świata i w wielu formach.

Dywersyfikacja.

Plan B.

Alternatywne scenariusze.

Stawianie na różne konie.

Nazwij to jak chcesz, ale Vladimir Putin jest w tym mistrzem, nie tylko w polityce, ale też w sferze zarządzania zasobami prywatnymi. Typowym sposobem działania Putina jest rozgrywanie wielowariantowych scenariuszy i tworzenie, nie tylko w polityce tzw. “drzew kombinacji”, ciągów zdarzeń, które realizowane są równolegle, a ostateczny efekt wybierany jest w ostatniej nieraz minucie. Zależnie od aktualnego stanu faktycznego, potrzeb i możliwości.

Aktualnie Putin szykuje reformę konstytucyjną.

Ma prawie 68 lat. Może myśli powoli o emeryturze i chce zadbać o swój spokój?

To fascynująca gra polityczna, której Istotą jest wieloaspektowość…

 • Putin posiada udziały w Rossiya Bank (przyznacie, własny bank to ciekawy sposób na ukrywanie majątku, Putin zresztą nie jest tutaj jedyny, niech za przykład posłuży Bułgar Christo Georgiev, który założył na Malcie Satabank i sam stał się jego głównym klientem, Putin nie jest jednak aż tak transparentny, a konta i udziały w Banku rozdysponowane są w gronie jego znajomych i przyjaciół),
 • Putin ma możliwość deponowania, inwestowania i utrzymywania majątku w krajach, które znajdują się w orbicie wpływu politycznego Rosji i jednocześnie nie są objęte regulacjami przeciwko praniu pieniędzy obowiązującymi w Unii Europejskiej, czy Ameryce Północnej, chodzi tutaj o kraje Azji Środkowej, ale także państwa “graniczne”, w których ścierają się interesy Rosji i Zachodu, takie jak Mołdawia, Białoruś, czy Serbia,
 • utworzenie systemu kliencko-oligarchicznego – prawdopodobnie część majątku i dochodów Putina to nie “twardy” majątek, a możliwość “miękkiego” oddziaływania na osoby, które są mu, z jakiegoś powodu, coś winne, np. przychylność przy rządowych kontraktach,
 • część interesów oligarchów rosyjskich prowadzona była przez prywatne banki z byłych republik radzieckich, znajdujących się aktualnie w Unii Europejskiej: na Litwie, Łotwie i w Estonii, nie można wykluczyć, że słabość instytucjonalna państewek bałtyckich była lub jest wykorzystywana w niektórych biznesach posiadanych przez Putina, w końcu jeszcze do 2017 roku kilka łotewskich banków oferowało możliwość otwarcia kont dla spółek offshore,
 • używanie służb specjalnych do sprawowania kontroli nad innymi politykami,
 • używanie spółek offshore do operacji gospodarczych lub przechowywania wartości (osoby powiązane z Putinem wypłynęły m.in. podczas wycieku Panama Papers),
 • inwestowanie w złoto, metale szlachetne, kruszce, kryptowaluty (niektóre z tych rynków pozostają ciągle poza twardymi regulacjami w zakresie badania pochodzenia majątku i istnieje możliwość łatwego przenoszenia tych wartości).

Jedno jest pewne. Nawet gdy Putin formalnie zrezygnuje ze swojego prezydenckiego statusu, nadal będzie prawdziwym carem.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Parę razy w miesiącu darmowa treść prosto na Twój adres poczty elektronicznej. Mój pogląd na świat, ciekawe książki, inspiracje historią i kulturą, a przede wszystkim rozwiązania (nie tylko prawnicze), które pomogą Ci zyskać więcej wolności i zachować swój majątek. Wszystko to ubrane w język zrozumiały dla każdego.

Wystarczy., że zostawisz mi swojego e-maila. Klikając "zapisuję się" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z moją polityką prywatności.

Dołącz do 580 pozostałych subskrybentów

2 komentarze

 1. Włodek
  14 lutego 2020
  Reply

  Stęk bzdur…Niech Pan wróci do postaci radcy prawnego, bo z takimi tekstami Pan wygląda idiotycznie…

  • Błażej - bloger, radca prawny, podróżnik, enofil i rzecznik Twojej wolności
   20 lutego 2020
   Reply

   Jest Pan moim ulubionym hejterem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *